Kredyt hipoteczny – kiedy łatwiej go dostać?

Wiele osób zastanawia się, czy są dobrymi klientami dla banku i czy bez problemu uda im się dostać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu. Jak się okazuje przed przystąpieniem do załatwiania kredytu warto poczynić pewne kroki, by nasza zdolność kredytowa była jeszcze większa. Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej. 

Wyższy wkład własny

Wiele banków ma korzystniejsze oferty dla klientów, którzy mają większy wkład własny. Zazwyczaj banki wymagają 10% wartości danej nieruchomości, jednak gdy klienci posiadają 20% lub nawet 30% wartości nieruchomości, jest im dużo łatwiej otrzymać nie tylko sam kredyt hipoteczny, ale i lepsze jego warunki. Wówczas możemy negocjować krótszy termin spłaty lub korzystniejsze raty. To niezwykle opłacalne posunięcie, by przed złożeniem wniosku o kredyt zaoszczędzić trochę gotówki. 

Konto w banku, w którym chcemy wziąć kredyt

Klienci, którzy posiadają konto w danym banku mogą liczyć na korzystniejsze warunki w ofertach kredytowych. To do nich często dzwonią przedstawiciele rodzimego banku z propozycją dużo korzystniejszego kredytu niż np. w konkurencyjnych bankach. Wiele banków już w momencie starania się o kredyt przez klienta – narzuca im obowiązek założenia konta w ich placówce. 

Spłata wszystkich długów

Bardzo często po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny, banki żądają od wnioskodawców szybkiej spłaty wszystkich swoich zobowiązań. Klienci muszą tak naprawdę w zaledwie kilka dni spłacić swoje karty kredytowe oraz kredyty konsumenckie, które zostały wzięte np. na zakup telewizora czy prezentów świątecznych. Warto o tym pomyśleć wcześniej i zadbać o to, by przed rozpoczęciem starań o kredyt spłacić wszystkie swoje zobowiązania i mieć tzw. czystą kartę. 

Terminy

Bank, często już w momencie starania się klientów o kredyt, narzuca na nich pewne zobowiązania, które muszą zrealizować w określonym terminie. Dotyczy to dostarczenia określonych dokumentów oraz różnych zaświadczeń. Warto się na taką sytuację przygotować wcześniej by złożyć np. stosowne wnioski o wydanie tych dokumentów do urzędów. Pamiętajmy, że w takich miejscach często się czeka na załatwienie określonej sprawy.

Współpraca

Jeżeli kupujemy dom od dewelopera, łatwiej jest załatwić wszystkie formalności, gdyż deweloperzy mają już opracowane procesy przyspieszające zakup. Inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy kupujemy dom z rynku wtórnego, który na dodatek jest obciążony kredytem hipotecznym. Wówczas warto wcześniej zebrać dokumentację, która na pewno okaże się niezbędna dla banku.