Garść przydatnych informacji dotyczących wezwania do zapłaty

Kiedy prowadzi się swój własny biznes, ale też w naprawdę wielu innych przypadkach, na swojej drodze można spotkać nieuczciwych kontrahentów/ odbiorców naszych usług/ osoby prywatne wynajmujące od nas mieszkanie. Wszędzie tam gdzie pojawia się dług, czyli nieuregulowane zapłaty, jest też osoba doświadczająca ogromnej frustracji. Trudności w odzyskaniu własnych pieniędzy, które czasami opiewają na naprawdę wysokie kwoty, potrafią dać się we znaki.

Wezwanie do zapłaty

Na szczęście nie warto załamywać rąk – współcześnie można przecież dochodzić swoich roszczeń finansowych chociażby w sądzie, chociaż Oczywiście wcześniej warto spróbować tak zwanej miękkiej windykacji, czyli skorzystać z narzędzi takich jak na przykład wezwanie do zapłaty. Czym jest wezwanie do zapłaty? To bardzo oficjalne pismo, które należy wysłać drogą pocztową (najlepiej za potwierdzeniem odbioru) do swojego dłużnika. W ten sposób daje mu się znak, według traktowany jest bardzo poważnie i powinien być terminowo uregulowany. W praktyce wezwanie do zapłaty jest też pierwszym oficjalnym krokiem w procedurze odzyskiwania swoich pieniędzy. Zanim założy się sprawę w sądzie, trzeba wysłać wezwanie do zapłaty, potwierdzenie nadania takiego wezwania jest dowodem w sądzie.

Jak przygotować druk wezwania do zapłaty

Nie ma jednego ogólnie obowiązującego wzoru formularza wezwania do zapłaty. Warto oczywiście kierować się dobrymi praktykami i skorzystać z formularzy do druku dostępnych darmowo na przykład w internecie, na stronach kancelarii prawnych. Można jednak takie wezwanie do zapłaty przygotować też we własnym zakresie, trzeba jednak pamiętać o tym, że język takiego pisma musi być bardzo oficjalny, wręcz urzędowy.  poza tym muszę w nim znaleźć się informacje takie jak:

– data i miejsce sporządzenia

– dane wierzyciela (kto wysyła wezwanie)

– dane dłużnika

– skąd wynika obowiązek zapłaty (stosunek prawny)

– kwota długu, która może być powiększona w niektórych sytuacjach o odsetki (jeżeli była o nich mowa we wcześniej zawartych umowach)

–  termin spłaty długu  wyznaczony przez wierzyciela

– numer rachunku w banku, na który należy przelać pieniądze

– podpis osoby wzywającej do zapłaty

Co dalej

Oczywiście nie każde wysłanie wezwania do zapłaty kończy się tym, że dłużnik w określonym w piśmie terminie ureguluje swoje zaległości. Jest to jednak pierwszy krok ku temu, by naprawdę odzyskać swoje pieniądze. Jeżeli nie uda się tego zrobić, kolejnym punktem będzie założenie sprawy w sądzie. To właśnie tam trzeba będzie przedstawić dowód na to, że wcześniej wysłało się wezwanie do zapłaty, na które jednak nie odpowiedział dłużnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.