Garść przydatnych informacji dotyczących wezwania do zapłaty

Kiedy prowadzi się swój własny biznes, ale też w naprawdę wielu innych przypadkach, na swojej drodze można spotkać nieuczciwych kontrahentów/ odbiorców naszych usług/ osoby prywatne wynajmujące od nas mieszkanie. Wszędzie tam gdzie pojawia się dług, czyli nieuregulowane zapłaty, jest też osoba doświadczająca ogromnej frustracji. Trudności w odzyskaniu własnych pieniędzy, które czasami opiewają na naprawdę wysokie kwoty, potrafią dać się we znaki.

Wezwanie do zapłaty

Na szczęście nie warto załamywać rąk – współcześnie można przecież dochodzić swoich roszczeń finansowych chociażby w sądzie, chociaż Oczywiście wcześniej warto spróbować tak zwanej miękkiej windykacji, czyli skorzystać z narzędzi takich jak na przykład wezwanie do zapłaty. Czym jest wezwanie do zapłaty? To bardzo oficjalne pismo, które należy wysłać drogą pocztową (najlepiej za potwierdzeniem odbioru) do swojego dłużnika. W ten sposób daje mu się znak, według traktowany jest bardzo poważnie i powinien być terminowo uregulowany. W praktyce wezwanie do zapłaty jest też pierwszym oficjalnym krokiem w procedurze odzyskiwania swoich pieniędzy. Zanim założy się sprawę w sądzie, trzeba wysłać wezwanie do zapłaty, potwierdzenie nadania takiego wezwania jest dowodem w sądzie.

Jak przygotować druk wezwania do zapłaty

Nie ma jednego ogólnie obowiązującego wzoru formularza wezwania do zapłaty. Warto oczywiście kierować się dobrymi praktykami i skorzystać z formularzy do druku dostępnych darmowo na przykład w internecie, na stronach kancelarii prawnych. Można jednak takie wezwanie do zapłaty przygotować też we własnym zakresie, trzeba jednak pamiętać o tym, że język takiego pisma musi być bardzo oficjalny, wręcz urzędowy.  poza tym muszę w nim znaleźć się informacje takie jak:

– data i miejsce sporządzenia

– dane wierzyciela (kto wysyła wezwanie)

– dane dłużnika

– skąd wynika obowiązek zapłaty (stosunek prawny)

– kwota długu, która może być powiększona w niektórych sytuacjach o odsetki (jeżeli była o nich mowa we wcześniej zawartych umowach)

–  termin spłaty długu  wyznaczony przez wierzyciela

– numer rachunku w banku, na który należy przelać pieniądze

– podpis osoby wzywającej do zapłaty

Co dalej

Oczywiście nie każde wysłanie wezwania do zapłaty kończy się tym, że dłużnik w określonym w piśmie terminie ureguluje swoje zaległości. Jest to jednak pierwszy krok ku temu, by naprawdę odzyskać swoje pieniądze. Jeżeli nie uda się tego zrobić, kolejnym punktem będzie założenie sprawy w sądzie. To właśnie tam trzeba będzie przedstawić dowód na to, że wcześniej wysłało się wezwanie do zapłaty, na które jednak nie odpowiedział dłużnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *