Czy podniesienie kompetencji pozwoli zarabiać więcej?

Pracownicy często szukają nowej pracy ze względu na niezadowalające warunki umowy. Niestety, cały czas jednym z najskuteczniejszych narzędzi do wymuszenia znacznej podwyżki jest złożenie wypowiedzenia. W takich chwilach pracodawca staje pod ścianą i jest w stanie zaoferować pracownikowi bardzo korzystne warunki. Czy jest to jednak jedyna możliwość uzyskania podwyżki?

Jak dostać więcej pieniędzy w obecnej pracy?

Przedłożenie wypowiedzenia umowy o pracę w dziale kadr jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów mających na celu wymuszenie podwyżki płacy dla pracownika. Jest to jedna zagrywka nieelegancka i nawet, jeżeli dany pracownik zdecyduje się zostać, atmosfera w zespole, a szczególnie relacje z przełożonym, mogą znacznie ucierpieć. Z tego powodu, warto spróbować innego sposobu na dostanie większych pieniędzy, niż wyczekiwania na ofertę podczas okresu wypowiedzenia.

Podnieś swoje kompetencje

Bardzo często czynnikiem blokującym awans w danej firmie są zbyt niskie kompetencje pracownika. Do osiągnięcia następnych szczebli w schemacie organizacyjnym przedsiębiorstwa, bardzo często nie wystarczą chęci i zaangażowanie. Polityka firmy może być taka, iż na wyższych szczeblach jest wymagane ukończenie studiów oraz płynna znajomość kilku języków. Z tego powodu, warto rozpoznać wymagania zawarte w matrycy kompetencji poszczególnych stanowisk. Tego typu matryca powinna być w każdym zakładzie, który poważnie podchodzi do kompetencji swoich pracowników. Jeżeli, którychś umiejętności brakuje, warto zorientować się czy firma finansuje szkolenia zewnętrzne.

Chcąc zarabiać więcej, warto zorientować się jak wygląda sytuacja w firmie. Zamiast rezygnować z obecnej pracy i niecierpliwie przeczekiwać okres wypowiedzenia, lepszym rozwiązaniem może okazać się poznanie wewnętrznych wymagań firmy odnośnie kompetencji i nauczenie się nowych rzeczy. W ten sposób nie trzeba obawiać się stresu związanego z poszukiwaniem nowego pracodawcy, a tym samym można zachować racjonalne stosunki ze współpracownikami.