Coś więcej niż CV, czyli załącznik w postaci listu motywacyjnego

Ubieganie się o wymarzone stanowisko pracy jest często nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, jeśli mówimy tutaj o tylko jednym wolnym etacie i szeregu potencjalnych kandydatów. Konkurencja wtedy rośnie i to bardzo, dlatego trzeba jakoś wyróżnić się z tłumu, przekonać do swojej osoby rekrutera czy pracodawcę. Składanie CV to jedno, ale warto też napisać list motywacyjny, który stanowi jego uzupełnienie. Nie jest to zwykle wymóg, ale można mocno zapunktować i zwiększyć swoje szanse na zdobycie upragnionej posady. Pora zastanowić się nad tym, czym jest list motywacyjny. 

O co chodzi z tym listem motywacyjnym?

List motywacyjny nie może zastąpić CV, nie jest też jego kalką, ale jakby rozbudową. Za pomocą Curriculum vitae przedstawiasz potencjalnemu pracodawcy swoje wykształcenie, osiągnięcia, doświadczenie. Czemu w takim razie służy list motywacyjny? Za jego pomocą można jeszcze bardziej zachęcić do siebie, wskazać na to, że to właśnie ja będę odpowiednim kandydatem na konkretne stanowisko. List motywacyjny stanowi dokument, z którego ma wynikać to, że spełniasz wymagania pracodawcy, które zostały zamieszczone w ofercie pracy. Bardzo ważne będzie właśnie to, aby nie pisać o swoich wszystkich mocnych stronach, ale skupić się wyłącznie na korzyściach, jakie będzie miał pracodawca z zatrudnieni na dane stanowisko. Nie chodzi tutaj o rozpisywanie się, ale o zaprezentowanie swoich najlepszych cech i  motywacji, które przydadzą się nam w konkretnym miejscu pracy. 

Można powiedzieć, że list motywacyjny służy skłonieniu pracodawcy do zatrudnienia nas. Ma z niego wynikać to, że jesteś właściwym kandydatem na stanowisko pracy, na które aplikujesz. Warto też wykazać w liście znajomość firmy, jej celów. Istotne będzie to, aby przygotować spersonalizowany list motywacyjny, nie można wysyłać takiego samego do wszystkich pracodawców. Dobrze napisany będzie estetyczny, z konkretnymi informacjami, wzbudzający zainteresowanie. Zanim jednak przejdźmy do jego pisania, trzeba dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia o pracę, na którą zamierzamy odpowiedzieć. Od tego zależeć będzie, co i jak napiszemy w liście motywacyjnym.